Aktuality

Zveřejněno 31. 12. 2018

Krůty z Petrovic vezou Vévodová a Kotyza

Mlhavé a chladné čtvrteční dopoledne patřilo v Petrovicích opět běžcům všech věkových kategoriích.

Dali si totiž dostaveníčko na 24. ročníku Hraběnčina běhání, které tradičně zakončilo další sezonu Okresní běžecké ligy. Alespoň tedy pokud jde o tu čistě závodní část. Bylo velice milé, že si čas i v takovém nečase udělalo více jak 100 běžců na hlavní závod a rovných osmdesát dětí. Těmi nejlepšími mohli být však pouze dva. Mezi muži to byl junior Daniel Kotyza z VSK Univerzity Brno a mezi ženami Martina Vévodová z AK Perná. Právem jim pak náležel tradiční krocan.

Oproti předchozím letům měly žákovské kategorie start naruby. Začalo se starším žactvem a postupovalo se k těm nejmladším. V tom nepříznivém počasí to byla docela příjemná změna. Tento model se osvědčil a do dalších ročníků při něm zůstaneme. Změna měla pozitivní vliv i na plynulost „odbavení“ při prezentaci závodníků. Téměř polovina všech účastníků využila registraci dopředu přes internet a tak téměř nečekali a navíc měli levnější startovné.

Od 10.00 hodin tedy začaly jednotlivé starty. Ve starších žácích se nejlépe umístil Tomáš Komárek z ACT leraK Blansko a Pavla Tajovská z Biatlonu Blansko. Oba si vítězství vybojovali již průběhem celé trati a nemuseli nic nechávat na poslední chvíli. Na jednoho závodníka jsme museli krapet déle čekat, protože v té mlze zřejmě ztratil směr. Naštěstí do cíle doputoval a mohlo se pokračovat dále. V mladším žactvu si nejlépe vedl Matyáš Charvát z Elite sport Boskovice a mezi dívkami to byla jeho týmová kolegyně Viktorie Křížová. V této kategorii vyběhli chlapci s dívkami společně, ale od přípravek už běhali zvlášť. Přece jen byly početnější a pro regule závodu to bylo nezbytné.

V přípravkách dívek zvítězila Martina Šamšulová z Elite sport Boskovice a nejlepším chlapcem byl Dominik Šenkýř ze Silůvek. Zejména kategorie kluků zamotala pořadatelům hlavu, ale nakonec se vše vyřešilo. V mladších přípravkách si nejlépe vedla Eliška Zamazalová z ASK Blansko a Vojtěch Korgo z Atletického klubu Jana Kohuta. A mezi těmi nejmladšími děvčaty zvítězila Anežka Halasová z Orla Vyškov a nejlepším klukem byl Michal Hrabovský z AHA Vyškov. Úplně nejmladším účastníkem byl Denis Bernard z Boskovice. Teprve tříletý závodník si se svou trasou poradil zcela bez pomoci rodičů.

V 11.00 hodin pak zazněla startovní vuvuzela a na trať hlavního závodu vyrazilo 110 odhodlaných závodníků. Již od výběhu ke kostelu bylo jasné, kdo si brousí zuby na vítězství. Daniel Kotyza s lehkostí, jemu vlastní, vyběhl tento kopeček a pak již nikým nerušen mířil do cíle. Před cílem si ještě dovolil malou piruetku a v čase pod 17 minut svůj závod dokončil. Podle všeho se jednalo o jeho premiéru na tomto závodě a nutno podotknout, že velice vydařenou. Mezi ženami si vítězství opět vybojovala Martina Vévodová z AK Perná. Opět si tak vzala zpět prvenství od Terezy Ďurdiakové z AK Olymp Brno, která zvítězila v roce 2017 a letos byla druhá. Martině Vévodové závod v Petrovicích zřejmě sedí, protože od roku 2015 to bylo třikrát celkové vítězství a jednou druhé místo. Tak věříme, že nám bude nakloněna i nadále.

Svou přítomností nás na závodě poctil i veterán všech veteránů pan Milan Hrubý z Blanska. Tento nezdolný borec absolvoval závod v čase pod 50 minut a v cíli byl přivítán potleskem, kterého se nedostalo ani vítězovi závodu. Před panem Hrubým je třeba smeknout jakoukoli pokrývku hlavy. Je prostě frajer.