Aktuality

1. dubna 2016

Zájezd na muzikál 26.10.2016

Akce proběhne:
26. října 2016

Obec pořádá zájezd na muzikál NOC NA KARLŠTEJNĚ do Prahy

Lásko má, já stůňu ... legendární muzikál

Podle stejnojmenného filmu na motivy hry Jaroslava Vrchlického upravilZdeněk Podskalský ml.

Kdo by nechtěl prožít alespoň jednu noc na Karlštejně? Teď máte jedinečnou příležitost ji strávit ve společnosti panovníka Karla IV. a jeho krásné ženy Elišky. Přijďte si s nimi prožít romantický příběh lásky v jednom z neslavnějších českých filmových muzikálů, který byl převeden do výpravného jevištního zpracování. Opět se můžete nechat unést dnes již nesmrtelnými hity Lásko má já stůňu, Do věží a řadou dalších.

Noc na Karlštejně napsal Jaroslav Vrchlický v roce 1883 ve věku 29 let. Ač mlád, dovedl velmi dobře pochopit vztah staršího krále Karla IV k mladičké manželce. Jeho bývalá láska, Sofie Podlipská (sestra Karoliny Světlé), totiž vzhledem k svému věku odolala svodům mladého básníka a jako náhradu mu vychovala svou dceru Ludmilu. A pak nemáme vzpomínat na staré, dobré časy ...

Hra byla poprvé uvedena o rok později v roce 1884 v Královském národním divadle v Praze a od té doby se udržela na repertoáru českých divadel bez větších přestávek.

Začátkem sedmdesátých let byl režisér Zdeněk Podskalský přizván na dramaturgickou poradu tehdejšího Filmového studia Barrandov. Historické látky čerpající z české historie byly v době normalizace považovány za nejméně závadné. Podskalský tedy navrhl Noc na Karlštejně; sám si napsal scénář a ke spolupráci přizval tehdy začínající umělce: hudebního skladatele Karla Svobodu a textaře Jiřího Štaidla. Vznikl film, který je možno bez přehánění označit za kultovní.

Nové vedení Hudebního divadla Karlín se rozhodlo uvést Noc na Karlštejně jako přepis tohoto filmu v roce 2004 v prostorách nádvoří Nosticova paláce. Pro velký úspěch se tento muzikál hraje dodnes.


Sdílet tuto stránku na sociálních sítích: